Kapela na svatbu – Sedm kroků k nejlepší párty vašeho života

Nezapomenutelné místo pro svatbu je vybráno a zamluveno, šaty, ve kterých nevěsta zboří Instagram, už se šijí, profesionální fotograf i spolehlivý šéfkuchař jsou objednáni. Teď už zbývá jen zařídit tu nejlepší svatební kapelu. A buďme k sobě upřímní – přestože nejdůležitější je samozřejmě samotný obřad, je téměř pravidlem, že největší zábava vypukne až s prvními tóny hudební produkce.

Stejně jako u ostatních záležitostí, které před svatbou zařizujete, i u hudby je třeba promyslet několik detailů. Že je těch detailů na vás poslední dobou už trochu moc? Nebojte se, všechno si spolu popořádku projdeme a jednoduše vysvětlíme.

Výběr místa pro kapelu – kde se vlastně bude hrát?

Každá kapela nejlíp zní v otevřených prostorech, kde se zvuk netluče o stěny, ideální je třeba terasa, nádvoří a podobně. Pokud to tedy je možné, uspořádejte hraní venku. Toto řešení má však dvě úskalí.

Prvním z nich je riziko rušení nočního klidu. Abyste se vyhli nepříjemnostem a možná i pokutě, je třeba s provozovatelem prostor dořešit, zda je možné pokračovat v rozjeté párty i po desáté večer. 

Dalším potenciálním rizikem jsou rozmary počasí. S deštníkem v ruce a po kotníky v blátě nevydrží dlouho tančit ani ti nejrozjařenější ze svatebních hostů, takže se zamyslete i nad „mokrou“ variantou večerní párty. Domluvte se s provozovatelem na možnosti přesunutí večerní akce do vnitřních prostor.

Pro venkovní produkci zajistěte zastřešené pódium nebo jiný prostor pro hraní se suchou, zpevněnou podlahou a s osvětlením (i když mají až na výjimky absolutní sluch, muzikanti na sebe potřebují při hraní také vidět) o velikosti  minimálně 3×4 m. Toto místo musí být suché, izolované proti vlhkosti a chráněné proti dešti a přímému slunci i z boků a zezadu.

Doprava – jak se k vám kapela dostane?

Na hraní se jezdí zpravidla dvěma osobními auty.  Doprava na místo konání akce stojí okolo 13,- Kč/km a u pražské kapely (kterou je i DissCover Band) se počítá z centra Prahy tam a zpět podle Google Maps. Cena dopravy je za obě auta dohromady. U akcí konaných v Praze se na dopravu účtuje paušálně.

Je také vhodné na místě zajistit dvě parkovací místa a možnost přijet vozem co nejblíž k pódiu – chcete přece, aby muzikanti na produkci měli ruce hbité a odpočaté, ne vytahané od nošení nástrojů a těžké aparatury z parkoviště o pět ulic dál.

Příjezd a zázemí pro kapelu – co vás čeká, když kapela konečně dorazí?

Profíci jezdí na místo akce vždy s dostatečným předstihem, aby se všechno v klidu a pohodě připravilo a produkce mohla skutečně odstartovat ve stanovenou dobu. Při příjezdu se kapela spojí s pověřenou kontaktní osobu, která hudebníky seznámí s místem. Často to bývá koordinátor/ka nebo jeden ze svědků, někdy i sami novomanželé.

Protože stavba uzvučovací aparatury a zvuková zkouška zaberou nějaký čas, muzikanti potřebují přístup do sálu minimálně hodinu a půl před začátkem samotného hraní. Na převlečení do důstojných úborů (a také na bezpečné uložení obalů od aparatury a osobních věcí) je optimální zajistit pro ně uzamykatelnou šatnu. Pokud máte svatbu v restauraci či na statku, kde taková možnost vždycky není, zařiďte pro hudebníky aspoň suchý uzavřený prostor na převlečení.

Bývá dobrým zvykem poskytnout kapele nelkoholické nápoje a pozvat muzikanty během večera k občerstvení. Pokud nemáte možnost jim poskytnout jídlo a pití, je dobré dát jim o tom předem vědět, aby si s seboz mohli přivést vlastní občerstvení. Co si budeme vykládat, s plným žaludkem to prostě každému líp hraje.

Ozvučení – co je třeba, aby to dobře znělo?

Na svatby si kapela většinou vozí vlastní ozvučovací aparaturu, kterou sama obsluhuje. Na menších svatbách není tedy nutné objednávat navíc ještě zvukaře s aparaturou. Stačí zajistit jednu (bezpečnou) 230V zásuvku a zkušená kapela si všechno propojí a nazvučí.

Pokud máte v plánu ozvláštnit svatební oslavu třeba proslovem, určitě se můžete s hudebníky domluvit na zapůjčení mikrofonu. Není ovšem zvykem aparaturu a zvukařské služby automaticky poskytovat na další vystoupení na vaší akci – takže jestli budete chtít pustit hudbu k vystoupení kouzelníka, vyhlásit o pauze taneční soutěž či mistrovství v karaoke nebo si prostě nutně potřebujete zajamovat Nirvanu na skutečně kvalitní kytaru, myslete prosím na to, že za tyto služby se zpravidla připlácí.

Na některých větších svatbách bývá klienty objednán i zvukař. Máte-li takovou možnost, kapela ji ráda využije. V případě spolupráce s vámi objednaným zvukařem je ale nutné dodržení podmínek uvedených v technickém rideru (tedy požadavcích na ozvučovací techniku, které od kapely předem dostanete). Případné nesrovnalosti vždy řešte s dostatečným předstihem, ať předejdete pozdějším nemilým překvapením.

Občas může být k dispozici místní či vámi dovezená aparatura, třeba pro pouštění písniček po skončení produkce kapely. Připojení na tuto aparaturu bez asistence profesionálního zvukaře je pro kapelu dost nešťastná varianta. Nikdo totiž nechce nést zodpovědnost za kompatibilitu připojení, funkčnost cizího systému či případné vzniklé škody. Tomuto řešení se tedy raději vyhněte.

Repertoár – co a jak se bude vlastně hrát?

Standardní délka hudebních vstupů – takzvaných setů – je 45 minut. Sety se dají případně zkrátit či prodloužit v rámci celkového objednaného času produkce tak, aby harmonogram dobře korespondoval s vaším programem. 

Objednáváte-li si živou kapelu, která si zakládá na tom, že muzikanty společné hraní baví, jen neradi přijímají roli „živého jukeboxu“ s předem zadaným playlistem. O vhodnost vybraných písní se u dobré kapely v žádném případě nemusíte obávat – hudební dramaturgie večera je součástí práce muzikantů. Zkušení profíci přesně poznají, jestli se v danou chvíli hodí spíš romantický ploužák, nebo pořádný rockový nářez. Nejdůležitějším kritériem je, abyste se vy a vaši hosté bavili a aby všichni na vaši svatbu vzpomínali jako na zábavný a pohodový večer.

To, co kapela umí zahrát, byste se měli dozvědět na jejich stránkách. Pokud je pro vás důležité, aby na vašem večírku nějaká konkrétní skladba nezazněla, nebo jestli nějakého interpreta opravdu „nemusíte“, předem o tom kapelu informujte, aby mohla takové skladby v playlistu nahradit jinými, které vás potěší víc.

Stejně tak pokud chcete nějakou skladbu určitě slyšet, dejte o tom hudebníkům vědět. Některé písně může být třeba předem trochu oprášit, aby na svatbě zazněly tak dobře, jak mají.

Jestli vám ale inzerovaný hudební záběr kapely z většiny nesedí (a i to se samozřejmě může stát), poohlédněte se raději jinde. Nechcete přece svou oblíbenou tetičku nutit, aby vaši svatbu místo příjemné zábavy strávila máváním hřívou na metalové pecky. Samozřejmě pokud tedy sama nechce. ))

Chtěli byste zahrát speciální píseň na přání? I to je možné, nicméně vždy závislé na předchozí domluvě a časových a instrumentačních možnostech. Symfonický orchestr prostě pětičlenná kapela většinou zcela uspokojivě nenahradí. Požadovaná píseň se dá ostatně vždy pustit v originální verzi ze záznamu.

Do pauz mezi jednotlivými sety kapely hudebníci obvykle na požádání pouští reprodukovanou hudbu, případně jsou přestávky vyplněny dalším svatebním programem.

Set navíc – co když se vám ještě nechce jít spát?

Hosté jsou v nejlepším, ale kapela by už měla končit a vy prostě nechcete utnout večírek roku příliš brzo? I to se dá v pohodě řešit. V případě zájmu (a budou-li toho muzikanti ještě fyzicky schopni) si můžete další set přikoupit i na místě. Cenu případného setu navíc je dobré si domluvit dopředu už při potvrzení objednávky.

Platba za vystoupení – jak se spolu vyrovnáte?

Nebyli-li jste domluveni jinak, přebírá si kapela honorář v hotovosti před prvním odehraným setem. V případě platby převodem uhraďte platbu tak, aby byla připsána na účet nejpozději den před termínem vystoupení.

Rada na závěr

Komunikujte, zajímejte se, ptejte se. Dobrá profesionální kapela vám všechny dotazy či nejasnosti ráda otevřeně a ochotně zodpoví a vysvětlí. V tomto případě totiž platí, že kdo se ptá, dozví se přesně tolik, kolik potřebuje.

O nás

DissCover Band je jedinečná párty kapela, která dodá švih a šmrnc vaší svatbě,
oslavě, plesu nebo firemnímu večírku. Jsme sehraná parta profesionálních muzikantů, kteří spolu společně vystupují přes 10 let.
Vzájemná chemie a společná radost z hraní umožňuje DissCover Bandu pojímat
známé hitovky s nečekanou svěžestí, chytrým humorem a nakažlivou energií.

Kontaktujte nás